افتتاحیه طب‌تاک؛ تقاطع سیاست و سلامت

اولین جلسه از سلسله جلسات رویداد طب‌تاک با موضوع سیاست‌گذاری و اقتصاد واکسن و با حضور دکتر کیانوش جهانپور برگزار شد.

جهانپور در مقدمه بحث از ورود دانشگاه‌ها و مجموعه‌های علوم انسانی به موضوعات و مسائل نظام سلامت ابراز خرسندی نموده و ضمن تأکید بر دوطرفه بودن رابطه میان این دو حوزه، از آن به عنوان یک فرصت برای نظام سلامت نام بردند. در ادامه به مهم‌ترین سخنان ایشان در این جلسه، می‌پردازیم:

  • هر سال درگیری با ویروس برای جهان، خسارتی معادل ۳.۴ تریلیون دلار خواهد داشت و یکی از اصلی‌ترین علل تأکید بر برتری واکسن نسبت به سایر راهکارها این است که واکسیناسیون اگر با رویکرد اقدام و مسئولیت مشترک عملیاتی شود، می‌توان با یک پنجم خسارات ماهانه کرونا، جلوی این بحران را گرفت.
  • وقتی از واکسن سخن می‌گوییم صحبت از جلوگیری از خسارت‌های سنگین با هزینه کم، سهولت بالا و فراگیری است. البته اکنون رقابت‌های موجود در زمینه تولید و توزیع واکسن، باعث بروز آپارتاید واکسن شده­ است.
  • در وزارت بهداشت هیچ‌کدام از مسیرهای چهارگانه تامین واکسن اعم از مذاکره و خرید مستقیم، خرید از طریق کووکس، تولید مشترک با انتقال دانش فنی، و نهایتا تولید داخلی رها نشد و از تمامی فرصت‌­ها حمایت شد.
  • هژمونی رسانه‌­ای دنیا به شدت کشور کوبا را در زمینه واکسن نادیده می‌گیرد. به علاوه از روزی که کار مشترک ایران با کوبا علنی شد، ظرف ۱۰ روز، دو تحریم جدید برای کوبا وضع شد، در­ حالی ­که مدت‌ها بود که کوبا مورد تحریم­‌های جدید واقع نشده بود.
  • ما هنوز در پیوند کارهای میان‌رشته‌ای خصوصاٌ با متخصصان علوم انسانی و اجتماعی، چه در حوزه نظری و چه در عمل ضعف داریم. هرچند آقای دکتر نمکی بارها تأکید کرده‌اند که جزیره‌ای عمل نکنیم.
  • واقعیت این هست که استراتژی عبور ما برای استفاده از طب ادغام‌یافته و احیای طب سنتی و طب ایرانی به تعبیر درست­‌تر، مبتنی بر خطوط راهنمای سازمان بهداشت جهانی است و حتی در حال حاضر، ما از این تجویز عقب‌تر هستیم.

 

جهت مرور کامل مباحث جلسه، به آدرس زیر مراجعه بفرمایید.

https://rushd.ir/?p=8806

 

 

 

 

 

پانویس

منابع

نوشته های مرتبط

فرم ورود به سایت هسته سلامت مرکز رشد

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید