جایگاه و نقش علوم انسانی ـ اجتماعی در حوزه سلامت

سلامت و عافیت، یکی از مهم­ترین عوامل سعادتمندی و حس خوشبختی در هر جامعه است. بنابراین همه رشته‌­ها و گرایش­‌های مختلف علوم انسانی، از آنجا که به دنبال مطالعه جوامع و فرهنگ آن­ها هستند، می­توانند از زاویه دید خود در این عرصه وارد بررسی و تحلیل شوند و در پیشرفت و توسعه آن مؤثر باشند.

این مهم تا کنون به علل مختلف، کمتر از حد مطلوب محقق شده ­است. به نظر می­‌رسد یکی از مهم­ترینِ علت‌ها عدم تبیین درست و تلاش برای قدم نهادن در این حوزه است. لذا ضروریست همه دانشگاهیان به ویژه اساتید، توجه و اهتمام بیشتری نسبت به این موضوع داشته باشند تا در آینده شاهد ثمربخش شدن همه رشته­‌های علوم انسانی در حوزه سلامت باشیم. متن پیشرو تلاش دارد سرآغازی بر این مسیر کم­‌رهرو باشد و ذهن علاقه­مندان را به این موضوع حساس­تر کند.

بخش اول از آنچه در ادامه می‌خوانید حاصل تنظیم و تدویب جلسه‌ای است که به مناسب اولین سالگرد تأسیس هسته سلامت مرکز رشد دانشگاه امام صادق‌(ع) با موضوع «تجربه‌نگاری حوزه سلامت؛ با تأکید بر نقش علوم انسانی» در تاریخ ۲۹ فرودین ماه برپا شد. سخنران اصلی جلسه آقای دکتر لنکرانی بوده‌اند و در خلال و پایان جلسه نکات و سخنانی تکمیلی از جانب سایرین ارائه شده است. متن پیشرو حاصل تنظیم سخنرانی‌ها و مطالب گفته شده در آن جلسه می‌باشد نه آنکه صرفاً سخنرانی‌ها به صورت پیوسته به دنبال هم بیایند؛ بلکه روایتی واحد از جلسه ارائه شده است.

جهت دریافت گزارش اینجا کلیک کنید.

پانویس

منابع

نوشته های مرتبط

فرم ورود به سایت هسته سلامت مرکز رشد

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید