دومین سمپوزیوم مطالعات میان رشته ای در علوم پزشکی

دومین سمپوزیوم مطالعات میان‌رشته‌ای در علوم پزشکی

پنل جغرافیای مشترک؛ سلامت و علوم انسانی

دومین سمپوزیوم (مجازی) مطالعات میان رشته‌ای در علوم پزشکی، ۲۹ و ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان و مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی برگزار می‌شود. هسته سلامت مرکز رشد دانشگاه امام صادق (ع) با برگزاری پنل تخصصی مجازی با عنوان “جغرافیای مشترک؛ سلامت و علوم انسانی“، به بررسی جایگاه علوم انسانی در حوزه سلامت خواهد پرداخت.

مدیر پنل:

جناب آقای دکتر کامران باقری لنکرانی
– استاد ممتاز بیماری‌های گوارش و کبد بالغین دانشگاه علوم پزشکی شیراز
– رئیس مرکز تحقیقات سیاست‌گذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز
– رئیس گروه ارتقاء سلامت فرهنگستان علوم پزشکی

اعضای پنل و محورها:

دکتر مهدی سپهری؛ محور رویکرد انفسی به سلامت در حکمت اسلامی

طب در دنیا در یک برهه‌ای خود را از مبانی فلسفی جدا کرد اما مدتی است دوباره به مبنا رو آورده است و در حال حاضر به شدت این مباحث در دنیا بروز و شیوع پیدا کرده است و شاهد کتبی با عناوینی مثل انسانی‌کردن طب هستیم. در دنیای اسلام، مباحث نفس شناسی و علم النفس در طب بسیار کاربرد دارد و دانشکده‌های طب سنتی نیز به این موضوع می‌پردازند. این مباحث در طبیعیات و علم النفس فلسفه جای دارد. اما آنچیزی که ایشان قصد دارند به آن بپردازند، روش‌شناسی استفاده از علم‌النفس است؛ به تعبیر دیگر چگونه باید از این مبانی در طب بهره برد. ایشان با بهره از مباحث معرفه‌النفس علامه طباطبایی (ره) دلالت‌ها و کاربردهای آن را در طب بحث و بررسی خواهند کرد.

دکتر سید مجتبی امامی؛ چارچوب حکمرانی در عرصه سلامت

با توجه به جدا افتادن و گسستگی علوم اجتماعی در دهه‌های اخیر، ضرورت حرکت به سمت یکپارچگی بسیار حس می‌شود. توجه به مفهوم و معنای حکمرانی تا حدی می‌تواند علوم اجتماعی را به هم پیوند دهد. حکمرانی در معنای اصلی خود به تبعیت و پیروی معنا می‌شود و در واقع علم پیروی است. با این نگاه از حکمرانی، حکمرانی اعم از سطح دولت یا بنگاه معنا می‌یابد. اینکه ریشه تبعیت از کجا باشد نیز از مباحث مهم است؛ در ادبیات اسلامی منشا تبعیت مهم است اما در دنیا غرب  هنر آن است که مرجع تبعیت مشخص نباشد؛ مثلا در بازار تبعیت صورت می‌گیرد اما مرجع تبعیت مشخص نیست. همچنین ایشان مراتب و انواع از حکمرانی را برای تبیین بهتر طرح خواهند کرد.

دکتر علیرضا چیت‌سازیان؛ خط‌مشی گذاری رفتاری در عرصه سلامت

خط‌مشی‌گذاری، در ادبیات خط‌مشی‌گذاری رفتاری به تغییر و جهت‌دهی رفتار تعریف می‌شود. اینکه چگونه و با استفاده از چه ابزارها و روش‌هایی بتوان به صورت اختیار (بدون اجبار و اکراه) افراد را وادار کرد، از خط‌مشی یا دستوری تبعیت کنند. این رویکرد در نظام سلامت نیز به صورت مفصل مورد استفاده قرار گرفته است و موارد متعددی در دنیا گزارش شده است. حتی در ایران نیز مواردی از استعمال و کاربرد آن وجود دارد که ایشان نتایج برخی کاربردها و مطالعات را ارائه خواهند کرد.

دکتر امیراحمد ذوالفقاری؛ تنظیم‌گری و جایگاه آن در نظام سلامت

تعارض منافع در نظام سلامت بسیار شایع بوده و موارد متعدد آن را در داخل خود کشور هم می‌توان دید. اینکه تعارض منافع چرا شکل می‌گیرد و بروز می‌یابد بسیار حائز اهمیت است و باید به آن توجه کرد. از رهگذر بررسی تعارض منافع می‌توان به راهکار تنظیم‌گری برای مقابله با ان رسید. تنظیم‌گری در واقع به شیوه‌ها و ابزارهایی گفته می‌شود که با اتخاذ آن‌ها می‌توان بسترهای بروز چنین مشکلاتی را شناسایی و ریشه‌کن کرد؛ به عبارت دیگر در تنظیم قواعد و نهادها چگونه عمل شود تا شاهد بروز تعارض منافع نباشیم.

جهت ثبت‌نام در سمپوزیوم، اینجا کلیک کنید.

 

پانویس

منابع

نوشته های مرتبط

فرم ورود به سایت هسته سلامت مرکز رشد

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید