درآمدی بر شناخت سازمان بیمارستان

بیمارستان‌ها از سازمان‌های پیچیده در دانش مدیریت محسوب می‌شوند. وجود بیمارستان‌ها در صف ارائه خدمات درمانی کشور، آن‌ها را به یکی از مهم‌ترین سازمان‌ها در حوزه‌ی سلامت تبدیل کرد است. اگرچه نهادهای دیگری مثل خانه بهداشت و مراکز بهداشتی نیز محل ارائه خدمات هستند اما جایگاه بیمارستان در شبکه بهداشتی درمانی، بسیار حائز اهمیت است. بطوری که می‌توان از آن به پیشانی نظام سلامت تعبیر کرد. جلوه‌ی اصلی سیاست‌ها و قوانین و اجرای آن‌ها در بیمارستان بوده و ادراک مردم از این سیاست‌ها، در بیمارستان نقش می‌بندد.

 

باتوجه به اهمیت شناخت این سازمان، هسته سلامت مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه السلام، که مأموریت خود را تلاش نظری و عملی مستمر در راستای ارتقای سلامت عمومی می‌داند، بر آن شد تا ضمن پژوهشی در این زمینه، گامی ابتدایی در جهت آن بردارد. با توجه به اینکه بیش از هفتاد درصدر بیمارستان‌های کشور، ذیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار دارند و در واقع دولتی هستند، این درسنامه بیشتر روی این نوع از بیمارستان‌ها متمرکز بوده است. این درسنامه، قابل استفاده برای علاقه‌مندان به این حوزه، خصوصا دانشجویان رشته‌های غیرپزشکی خواهد بود.

در پایان از جناب آقای دکتر مهدی مختاری که با بیان تجربیات خود، بدون هیچ چشم‌داشتی در این زمینه، ما را یاری کردند، قدردانی می‌شود.

جهت دریافت فایل درسنامه، اینجا کلیک کنید.

 

پانویس

منابع

نوشته های مرتبط

فرم ورود به سایت هسته سلامت مرکز رشد

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید