تراژدی بازار سونوگرافی

از سال ١٣٨۵، آموزش و انجام سونوگرافی در برنامه‌های آموزشی رشته تخصصی «زنان و زایمان» گنجانده شد و در هنگام آزمون ارتقا و پایان دوره دستیاری، صلاحیت فارغ‌التحصیلان برای انجام سونوگرافی آزموده می‌شود. همچنین در تاریخ ٨٧/٨/٢۵ طی بخشنامه‌ای (28817/28س) از سوی معاونت درمان وزارت بهداشت، مجوز استفاده از سونوگرافی در مطب شخصی برای متخصصان زنان و زایمان صادر گردیده است.

تا قبل از این، بازار تصویربرداری صرفاً در اختیار –و در تخصص- رادیولوژیست ها بوده است. از ابتدای ابلاغ این بخش‌نامه، اعتراضات گسترده‌ای از سوی متخصصان رادیولوژی صورت می-گیرد. اوج این اعتراضات را با بخشنامه دیگری از سوی وزارت بهداشت در تاریخ ٩۶/۴/١١ می‌توان مشاهده کرد. در این میان، برخی از شرکت‌های واردکننده تجهیزات پزشکی نیز با افزایش فروش خود، منافعی را به دنبال این بخش‌نامه کسب کرده‌ و به نوعی در حمایت از متخصصان زنان و زایمان، ظاهر شدند.

در تاریخ ٩۶/۴/١١ از سوی معاونت درمان، بخش‌نامه‌ای (26823/د400) به‌عنوان مجوز انجام سونوگرافی سطح یک توسط متخصصین زنان و زایمان در مراکز آموزشی و درمانی مناطق فاقد متخصص رادیولوژی، صادر می‌شود. مطابق با این بخش‌نامه این متخصصین تنها با گذراندن یک دوره ٣ تا ۶ ماهه می‌توانند مجوز تصویربرداری سونوگرافی را اخذ کنند. هرچند که مدت دوره آموزش دانشگاهی تخصص رادیولوژی، ۴ سال بوده است!

این بخش‌نامه همچنین مغایر با ضوابط تأسیس مؤسسات رادیولوژی و سونوگرافی -ماده ٨ تبصره ١، مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تاریخ ٢٢/٨/١٣٨٧– بوده است. گرچه در آن تأکید شده که اخذ تعرفه از سوی متخصصان زنان –به‌استثناء بیمارستان‌های دولتی مناطق محروم- تخلف انتظامی و تعزیراتی محسوب می‌شود، اما بسیاری از متخصصان زنان اقدام به اخذ مبالغی از بیماران کردند.

هدف اصلی وزارت بهداشت آن بوده که در مناطق محروم كه تعداد رادیولوژیست‌ها كم است، متخصصان زنان بتوانند در بیمارستان دولتی برای تشخیص بیماری زنان از دستگاه سونوگرافی استفاده كنند؛ اما در عمل، سونوگرافی به مطب‌های شخصی بسیاری از متخصصان زنان در شهرهای بزرگ، اضافه شد. سؤالی که در اینجا باقی می‌ماند این است که توجیه اقتصادی وزارت بهداشت برای این‌که یک متخصص زنان، هزینه‌ای بالایی را صرف خرید یک دستگاه سونوگرافی کند و در ادامه از مراجعین هیچ مبلغی دریافت نکند، چیست؟!

جهت مطالعه کامل یادداشت حاضر، اینجا کلیک کنید.

پانویس

منابع

نوشته های مرتبط

فرم ورود به سایت هسته سلامت مرکز رشد

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید